کله پاچه یکی از غذا های پرطرفدار و البته یکی از 10 غذای چندش آور جهان است! این غذا در کنار تمام متنفران خود، طرفداران زیادی دارد. شاید شما یکی از 60% انسان هایی باشید که از کله پاچه خوشتان نمی آید. اما من جزء 37% هستم که کله پاچه دوست دارند اما از دیدن آن چندان احساس رضایت نمی کنند. و خیلی هارا می شناسم که جزء 3 درصد باقی مانده هستند! آنها به قول قدیمی ها آش را با جاش می خورند! 

بگذارید برایتان داستانی تعریف کنم:

استاد کوزه گری بود که خیلی با تجربه بود و کوزه های لعابی که می ساخت خیلی مشتری داشت .

شاگردی نزد وی کار می کرد که زرنگ بود و استاد به او علاقه داشت و تمام تجربه های کاری خود را به او یاد داد .

شاگرد وقتی تمام کارها را یاد گرفت . شروع به ایراد گرفتن کرد و گفت مزد من کم است . و کم کم زمزمه کرد که من می توانم بروم وبرای خودم کارگاهی راه اندازی کنم و کلی فایده ببرم .

هرچه استاد کوزه گر از او خواهش کرد مدتی دیگر نزد او بماند تا شاگردی پیدا کند و کمی کارها را یاد بگیرد تا استاد دست تنها نباشد ، پسرک قبول نکرد و او را دست تنها گذاشت و رفت .

 

شاگرد رفت و کارگاهی راه اندازی کرد وهمانطور که یاد گرفته بود کاسه ها را ساخت و رنگ کرد و روی آن لعاب داد و در کوره گذاشت . ولی متوجه شد که رنگ کاسه های  او مات است و شفاف نیست .

دوباره از نو شروع کرد و خاک خوبتر انتخاب کرد و در درست کردن خمیر بیشتر دقت کرد و بهترین لعاب را استفاده کرد و آنها را در کوره گذاشت ولی باز هم مشکل قبلی بوجود آمد .

شاگرد فهمید که تمام اسرار کار را یاد نگرفته . نزد استاد رفت و مشکل خود را گفت . و از استاد خواهش کرد که او را راهنمائی کند .

 

استاد از او پرسید که چگونه خاک را آماده می کند و چگونه لعاب را تهیه می کند و چگونه آنرا در کوره می گذارد . شاگرد جواب تمام سوالها را داد .

استاد گفت : درست است که هر شاگردی باید روزی استاد شود ولی تو مرا بی موقع تنها گذاشتی . بیا یک سال اینجا بمان تا شاگرد تازه هم قدری کار یاد بگیرد و آن وقت من هم تو را راهنمائی خواهم کرد و تو به کارگاه خودت برو .

شاگرد قبول کرد یکسال آنجا ماند ولی هر چه دقت کرد متوجه اشتباه خودش نمی شد . یک روز استاد او را صدا زد و گفت بیا بگویم که چرا کاسه های لعابی تو مات است .

استاد کنار کوره ایستاد و کاسه ها را گرفت تا در کوره بگذارد به شاگردش گفت چشمهایت را باز کن تا فوت وفن کار را یاد بگیری .                           

استاد هنگام گذاشتن کاسه ها در کوره به آنها چند فوت می کرد . بعد از او پرسید : ” فهمیدی “ . شاگرد گفت : نه . استاد دوباره یک کاسه دیگر برداشت و چند فوت محکم به آن کرد و گرد وخاکی که از آن برخاسته بود به شاگرد نشان داد و گفت : این فوت و فن کار است ، این کاسه که چند روز در کارگاه می ماند پر از گرد و خاک می شود در کوره این گرد وخاک با رنگ لعاب مخلوط می شود و رنگ لعاب را کدر می کند . وقتی آنرا فوت می کنیم گرد وغبار پاک می شود و لعاب خالص پخته می شود و رنگش شفاف می شود . حالا پی کارت برو که همه کارهایت درست بود و فقط همین فوت را کم داشت.

کله پاچه هم همین طور است! اگر یک فوت کم داشته باشد می تواند انسان های زیادی را به آن 60% اضافه کند! و 60% به 61% تبدیل شود! کسانی هستند که دوست دارند کله پاچه را در کله پزی بخورند اما کسان دیگری نیز هستند که پختن کله پاچه را ترجیح می دهند. مقصود متن ما، گروه دوم هستند و اگر شما عضو گروه اول هستید همین الآن صفحه را ترک کنید.

  1. برای درست کردن کله پاچه، قطعا اولین کاری که باید انجام دهید این است که کله و پاچه را به مدت نیم ساعت بجوشانید. بعد از جوشاندن کله پاچه، کف سفیدی روی دیگ می ایستد. در اولین قدم به نفعتان است آن کف را بردارید! آن کف چیزی است که باعث می شود کله پاچه تان کمی از خوشمزگی کمتر باشد.

  2. مهم ترین اصل کله پاچه سیر است. این چاشنی تند و خوشمزه باعث می شود کله پاچه عطر و طعم دیگری بگیرد. بهترین موقع برای ریختن سیر دقایق پایانی پخت و چند دقیقه قبل از خوردن است.

  3. بگذارید کله پاچه خوب بجوشد. هرچه بیشتر نرم شود دست پخت شما بهتر خواهد بود.

اگر موارد بالا را رعایت کردید بی شک کله پاچه شما خوردنی خواهد بود!

نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

اگر شما متن خوبی دارید و می توانید آنرا برای من ارسال کنید. با نام شما  آنرا به اشتراک خواهم گذاشت. کمی خلاقیت به خرج دهید و آنرا به ایمیل amirostad2021@hotmail.com ارسال کنید.